همایش رهیافت‌های مشارکت در مقابله با بیابان زائی و بحران آب برگزار می‌شود.

همایش رهیافت‌های مشارکت در مقابله با بیابان زائی و بحران آب برگزار می‌شود.

اداره منابع طبیعی شهرستان شهریار با همکاری انجمن شهریار نگار برگزار میکند  همایش رهیافت های مشارکت در مقابله با بحران آب و بیابان زایی

به گزارش شهریار نگار ؛ رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شهریار از برگزاری همایش رهیافت های مشارکت در مقابله با بیابان زائی و بحران آب با هدف ترویج فرهنگ مشارکت در احیا و توسعه عرصه های منابع طبیعی خبرداد.

 اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران ، ایرج قاسمی با بیان اینکه بهره برداری های بی رویه و غیر اصولی از آب و تخریب پوشش گیاهی زمینه توسعه بیابان زائی را فراهم می کند ، افزود: از آنجائیکه دشت شهریار در همجواری پایتخت واقع شده و اراضی این منطقه با بحران بیابان زائی مواجه است ، در این همایش راهکارهای علمی حفاظت آب و خاک و اقدامات موثر برای مقابله با پدیده بیابان زائی با رویکرد مشارکتی با حضور مسئولان و کارشناسان مورد بررسی قرار می گیرد.
وی مشارکت مردم در حفاظت از عرصه های منابع طبیعی را بسیار مهم دانست و اظهار داشت : پیش زمینه لازم برای جلب مشارکت مردم در حفاظت، توسعه و احیای منابع طبیعی آگاه سازی آنان از اهمیت و ارزش این منابع خدادادی است که با ارتقای فرهنگ مشارکت زمینه لازم برای امر مهم حفاظت و حمایت منابع طبیعی فراهم خواهد شد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شهریار با اشاره به اینکه وسعت عرصه های بیابانی استان تهران حدود ۱۰۵هزار هکتار است ، تصریح کرد : تاکنون حدود ۲۰هزار هکتار از این اراضی تحت پوشش عملیات بیابان زدائی قرار گرفته و اغلب اراضی بیابانی استان تهران در شهرستان های ورامین، ملارد، پاکدشت و ری پراکنده است.
قاسمی در ادامه اضافه کرد: در این همایش به دنبال راهکارهای موثر برای بیابان زائی، آبخوان داری، توسعه جنگل کاری و پوشش گیاهی هستیم که امیدواریم با مشارکت مسئولان امر، دستگاه های ذیربط، سازمان های مردم نهاد و اقشار مختلف مردم شاهد گام های موثر در پیشبرد اهداف حفاظت، حمایت، احیا و توسعه منابع طبیعی باشیم.
این همایش را اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شهریار و با همکاری فرمانداری، شهرداری، آموزش و پرورش این شهرستان و سازمان های مردم نهاد دوستدار طبیعت و محیط زیست روز سه شنبه دهم مرداد در سالن اجتماعات اردوگاه شهید منتظری شهرستان شهریار برگزار می کند.