موشهای نروژی ، از خیابان ولیعصر تهران تا خیابان ولیعصر شهریار

موشهای نروژی ، از خیابان ولیعصر تهران تا خیابان ولیعصر شهریار

موشهای نروژی ، از خیابان ولیعصر تهران تا خیابان ولیعصر شهریار

زنگ خطر براي مسئولين…
راضیه احمدوند

مهم‌ترين چالش فراروي مديريت شهري و شوراي اسلامي شهريار چه مساله‌اي مي‌تواند باشد؟ كمبود تجهيزات و امكانات براي امدادرساني، جلوگيري از تبديل باغات به فروشگاه و تالار و پاركينگ يا وجود صدها هزار بافت فرسوده در جاي جاي شهرستان و يا افزايش عجيب موش‌هاي نروژي در خيابان وليعصر ، چالش اصلي كدام است؟
مردم شهريار ديگر به جولان موش‌هاي نروژي در خیابان‌های شهر خصوصا خیابان ولیعصر شهریار عادت كرده‌اند. پرسه موش‌ها يا غذا خوردن آن‌ها در گوشه وكنار شهر بدون ترس از انسان‌ها، به يكي از عادي‌ترين تصاوير شهر تبديل شده‌ است.
شهروندان از وجود موش ، سوسک ،و موجودات موذی دیگر در سطح معابر شهر شکایت دارند اما متاسفانه مسئولین شهرهنوز پاسخ مناسبی به شهروندان در این رابطه نداده اند !
معضلي كه گويا اراده يا دغدغه اي براي حل آن در شهرداري وجود ندارد .».
موش‌هاي نروژي را بشناسيم
موش‌هاي نروژي به‌نام‌های موش قهوه‌ای، موش انبار، موش کشتی، موش فاضلاب و موش بندر نیز نامیده می‌شوند. موش نروژی، موشی چاق‌تر از موش‌هاي ديگر است. عادت به زیستن در مناطق گرمسیری داردو گونه‌ای است که تمایل به زندگی جمعی دارد و تحت شرایط مطلوب، کلونی‌هایی را با جمعیت بیش از صد رأس تشکیل می‌دهد.
موش‌ها بیشتر در سوراخ‌ها و حفره‌های تاریک زندگی می‌کنند و برای تامین غذای روزانه خود از این حفره‌ها خارج می‌شوند. آن‌ها معمولا در فضاهای تاریک و مرطوب كه دسترسي آسان به مواد‌غذايي دارند، زندگی می‌کنند. فراهم بودن تمامي اين عوامل، موجب افزايش زاد و ولد آن‌ها شده است. موش‌ها بيشتر از نوع نروژي هستند و هر جفت موش، سالانه قدرت زایش ۷۰۰ تا ۸۰۰ موش را دارند. به همين دليل كنترل جمعيت آن‌ها مهم است.
ديگر موش‌ها از مردم نمي‌ترسند
سبك زندگي موش‌ها تغيير كرده است، «زندگي موش‌ها در سطح شهر و كنار مردم، موجب تغيير سبك زندگي آن‌ها شده است. موش‌ها به‌راحتي دركنار گربه‌ها غذا مي‌خورند و از انسان‌ها نمي‌ترسند. غذا به‌اندازه كافي براي آن‌ها وجود دارد و مكان امني براي زندگي دارند. هنگامي‌كه تمامي فاكتورهاي زاد و ولد وجود دارد، در چند سال آينده آمار جمعيت چند ميليون موش‌هاي شهريار همانند پايتخت ديگر شگفت‌انگيز نيست».
درزهاي شهر را بگيريم
زاد و ولد و افزايش جمعيت موش‌ها، عوامل بسياري دارد. حفره‌ها، شكاف‌ها، رطوبت و غذا، عواملي هستند كه بايد ابتدا براي مقابله با موش‌ها به سراغ آن‌ها رفت. زباله‌ به‌عنوان مهم‌ترين عامل منبع تغذيه موش، بايد كنترل شود. همچنين بايد حفره‌هاي شهري را كه مكان مناسبي براي موش‌هاست، از بين برد
كنترل جمعيت موش‌ها، موضوعي نيست كه در يك بازه زماني كوتاه مدت حل شود بلكه نيازمند برنامه‌ريزي و اقدامي مستمر از سوي مسئولين ذي ربط است
اهمیت مبارزه با موش
مبارزه با موش از دو جهت حائز اهمیت می‌باشد:
۱٫ اقتصادی
۲٫ بهداشتی
موش‌ها با وارد کردن خسارت به مواد غذائی و پایین آوردن ارزش آنها و انتشار و انتقال بیماری‌ها و بالاخره ایجاد مزاحمت برای انسانها مورد تنفر انسان بوده و برای بسیاری از افراد سبب ایجاد ناراحتی فکری و روحی می‌گردند.
پزشكان معتقند موش‌ها معمولاً ۳۵ نوع بیماری مختلف را به انسان منتقل می‌کند كه عبارتند از
Rabies (هاری)
تب گازگرفتگی
طاعون
لپتوسپیروز
سالمونلوزیز (حصبه)
یرسینیوزیز
تیفوس
توکسوپلاسموزیز
تب راجعه
تولارمی
سالک
روش‌های مبارزه و موثر با اين معضل
۱ـ اقدامات بهسازی و بهداشتی
۲ـ استفاده از سموم شیمیایی
۳ـ استفاده از امواج مافوق صوت
۴ـ جلب کننده‌های شیمیایی
۵ـ دور کننده‌ها
۶ـ تله‌گذاری
۷ـ مبارزه بیولوژیکی
۸ـ مبارزه ژنتیکی
متاسفانه «شهرداری موضوعات اصلی شهر همچون بهداشت عمومی مردم، ارتقاء کیفیت زندگی مردم و جمع‌آوری سد معبرها و کارتن‌خواب‌ها و ديگر معضلاتي كه در ابتداي گزارش به آنها اشاره شد را به دست فراموشی سپرده است».
نگاه جامع برای حل مشکلات شهرستان یک امر ضروری است .
بدانيم كه بايد همه با هم یکدست باشیم و تا زمانی که در مسئولیت و جایگاهی هستیم باید تلاش کنیم دین خود را به مردم ادا کنیم.
حال بايد ديد چه اقدام موثري براي حل اين معضل از سوي مسئولين صورت خواهد گرفت.

خیابان ولیعصر شهریار /